çelebiKOBİ ana sayfaya dön

Genel hususlar...

Site haritasına gözat...

DEVLET DESTEKLERİ ve HİBELER


Skip Navigation Links
 

ITEA2 - Information TEchnology for European Advancement

Yazdır


ITEA2’nin amacı yazılım yoğun servisler ve sistemler alanında (Software-intensive services and systems ) Avrupa’nın liderliğini sürdürebilmesi için  sanayi-liderliğindeki rekabet öncesi araştırma-geliştirme projelerinin desteklenmesini sağlamaktır. 2007-1015 yılları arasında açılacak 8 proje çağrısıyla ITEA2 yazılım sektöründe 20,000 adam/yıl ve 3 Milyar Avro’nun üzeride Ar-Ge hacmi yaratmayı ve 200’ün üzerinde proje oluşturmayı hedeflemektedir.

ITEA2’de bugüne kadar 59’u tamamlanmış ve 26’sı devam eden 85 projenin desteklenmesine karar verilmiş ve bu projelere 26 ülkeden 641 katılımcı yer almıştır.  Bu rakamlardan da görülebileceği gibi, yazılım alanında önemli bir potansiyele sahip olan ITEA2’de yazılım sektörünün önce gelen firmaları da yönetim kurulunda temsil edilmektedir.

ITEA2 Yönetim Kurulunda Bulunan Firmalar

Airbus Daimler
Alcatel-Lucent European Federation of High Tech SMEs
Barco Italtel
Bosch Nokia
Bull Philips
Siemens Telvent
Thomson  

   
Proje Çağrıları
ITEA2 kümesi, yukarıda bahsedilen hedeflerini gerçekleştirmek için yılda bir kez proje çağrısında çıkmaktadır. Genelde yılın ilk aylarında açıklanan proje çağrılarına hem ITEA2 yönetim kurulunda bulunan firmalar hem de EUREKA üyesi ülkelerdeki firmalar proje önerisi sunabilmektedir.  ITEA2’ye proje önerisi sunmak için proje çağrıları yakından takip edilmeli ve çağrının açık kaldığı süre içerisinde proje fikrini gerçekleştirebilecek nitelikte bir proje konsorsiyumu oluşturularak proje başvurusu çağrının kapanış tarihinden önce ITEA2’ye iletilmelidir.

Proje çağrısı için tanınan süre kısıtlı olduğundan ITEA2 ile ilgilenen katılımcıların proje fikirlerini birbiriyle paylaşabilmelerini mümkün kılan ve katılımcıların uzmanlıklarını ve ilgi alanlarını birbiriyle paylaşabilmelerini sağlayan web aracı bulunmaktadır. www.itea-office.org/partner_search  adresindeki ITEA2 veritabanına kayıt olarak, ortak arayan projelerin listesine ve proje önerinize katılabilecek firmalara ulaşabilirsiniz.

ITEA2 hakkında daha detaylı bilgi edinmek için, ITEA2 web sayfasını ziyaret edebilir ve aşağıdaki ITEA2 Blue Book’a göz atabilirsiniz. ITEA2 proje çağrısı hakkında bilgi edinmek için ise bu bölümde yayınlanacak haberleri takip etmeniz önerilmektedir.

İlgili Bağlantılar ve Dokümanlar
Kaynak : Tübitak
  
Bu sayfa 20.06.2009 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 13451 defa okunmuştur.Editör: Yüksek Mühendis Ömer Cengiz ÇELEBİ